Przylecieli!
8 czerwca około godziny 13:00 uczniowie naszej szkoły powitali na poznańskiej Ławicy grupę uczniów i nauczycieli ze szkoły Bal Bharati z Delhi w Indiach.
Wylecieli wczoraj o godzinie 22:30 i po około 12 godzinach lotu i przesiadce w Monachium wylądowali w Poznaniu. Uczniowie z Indii będą gościć w domach naszych uczniów do 18.06. W programie pobytu m.in. nauka języka polskiego i hinduskiego, zajęcia sportowe, zwiedzanie Poznania i okolic, wycieczka do Gdańska.
Zapowiada sie ciekawy tydzień.
Galeria 1
Pierwszy weekend dla naszych gości z Indii upłynął pod znakiem aktywności spędzanych w rodzinach goszczących. W niedzielę Hridyansh i Marcin wybrali się do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Nandika i Julia odwiedziły Nowe Zoo, a Shourya, Laksh, Wojtek i Jakub pojechali razem do Wolsztyna by obejrzeć zabytkowe parowozy. Początki osadnictwa na ziemiach polskich poznawała Tanisha i Oliwia a także Akshay i Grzegorz zwiedzając Biskupin. Z kolei Tamanna, Ola, Arjav i Jędrzej odwiedzili naszą stolicę. Chinmay i Michał wypoczywali nad jeziorem w Powidzu. Drishti i Marysia "otwierały" Jarmark Świętojański w Poznaniu a nauczyciele w towarzystwie prof. Wioletty Michałek przeszli ścieżką dydaktyczną kórnickie arboretum.
Galeria 2
Od niemal tygodnia trwa pobyt uczniów z Indii w Naszej Szkole. Kolejne dni przyniosły nowe wyzwania i wiele ciekawych aktywności. W poniedziałek polscy uczniowie uczyli się podstaw języka hindi a nasi goście języka polskiego. We wtorek lepiliśmy pierogi z kapustą, grzybami i świeżymi owocami. Z kolei w środę wybraliśmy się do Jaracza by w Muzeum Młynarstwa zmielić mąkę i obrócić wiatrak - koźlak. Również tego dnia pływaliśmy kajakami po rzece Wełnie. Kolejnego dnia zwiedziliśmy położony w Gruszczynie Zakład UTAL, który jest światowym producentem tablic rejestracyjnych. W ramach szkolnych warsztatów plastycznych uczniowie obu Szkół przygotowali grafiki odnoszące się do dotychczasowych aktywności. Jeszcze wiele przed nami :)
Galeria 3
Piątek rozpoczęliśmy od zwiedzania Poznania. Ze Śródki przeszliśmy spacerem na Stary Rynek. Po drodze zwiedziliśmy poznańską Katedrę oraz kościół farny. O godz. 12 na Starym Rynku oglądaliśmy poznańskie koziołki, a po pokazie przeszliśmy do Starego Browaru na "małe" zakupy:). O godz. 15 spotkaliśmy się w Rogalowym Muzeum, gdzie nasi goście z Indii przygotowali "marcińskie rogale".
Galeria 4
W sobotę pojechaliśmy pociągiem do Gdańska. Noc spędziliśmy na terenie Gdańskiego Liceum Autonomicznego (GLA) - zaprzyjaźnionej z naszą Szkołą placówki edukacyjnej. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły mogliśmy wziąć udział w astronomicznym pokazie multimedialnym oraz wejść do Obserwatorium Astronomicznego, które zostało uruchomione w 2008 r.
W niedzielę udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie zwiedziliśmy wystawę główną. Po Gdańsku tego dnia oprowadzała nas pani Dorota Gąsiorowska, nauczycielka z GLA.
Z Gdańska podmiejską kolejką przejechaliśmy do Sopotu, gdzie chwilę spędziliśmy nad brzegiem morza. Piękny Bałtyk zachwycił naszych gości z Indii.
Z sopockiego mola popłynęliśmy statkiem rejsowym do Gdańska, mijając po drodze Westerplatte oraz urządzenia Stoczni Gdańskiej.
Po intensywnym weekendzie w poniedziałek pojechaliśmy na kręgle. Po południu na terenie Szkoły odbył się piknik pożegnalny, na który zostały przygotowane zarówno polskie, jak i indyjskie dania.
We wtorek, 18 czerwca, pożegnaliśmy już trzecią grupę uczniów z indyjskiej szkoły w New Delhi. Jak zawsze było wiele emocji, radości i uśmiechu. Na lotnisku pojawiły się łzy i czułe pożegnania.
Nie żegnamy się, lecz mówimy: do zobaczenia!
Galeria 5