flaga1.png

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych - obchodzimy je od 2004 roku, zawsze 2 maja. Dzięki temu mamy okazję dowiedzieć się czegoś więcej o fladze, która niemal zawsze wywieszona jest przed naszą szkołą.
Polska flaga to przede wszystkim jeden z najważniejszych symboli narodowych. Składa się z dwóch poziomych pasów białego (na górze) i czerwonego (na dole). Te kolory mają swoje znaczenie, a wywodzą się z herbu państwowego - białego orła na czerwonym tle. Biel symbolizuje czystość i szlachetność, natomiast czerwień odwagę i gotowość do poświęceń.
Barwy narodowe zostały oficjalnie zatwierdzone już w 1831 roku, podczas powstania listopadowego. Od tamtej flaga pory towarzyszyły Polakom w najważniejszych momentach - zarówno w czasach wojny, jak i w czasach pokoju np. podczas wydarzeń sportowych.
2 maja nie jest datą przypadkową. To dzień pomiędzy Świętem Pracy (1 maja), a Świętem Konstytucji 3 Maja, co podkreśla szczególny charakter symboliczny. Co więcej, właśnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, co stało się kolejnym pretekstem do ustanowienia tego święta właśnie tego dnia.
Niewiele osób wie, że istnieją dwie wersje flagi: „zwykła”, czyli biało-czerwona, i druga - z godłem pośrodku białego pasa. Tę drugą widuje się rzadziej, np. przed ambasadami czy na statkach morskich.
Choć Dzień Flagi 2 maja nie jest tak powszechnie celebrowany jak 1 czy 3 maja, warto właśnie wtedy zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na biało-czerwoną flagę z refleksją i zaciekawieniem. A my jako Samorząd Uczniowski zawsze przypomnimy, że warto wiedzieć, co wisi przy naszej szkole.
Jakub Tarłowski i Samorząd Uczniowski