Już w najbliższą sobotę o godzinie 18.30 z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbędzie się dyskusja na temat współczesnej polszczyzny pod hasłem „Język w kryzysie”, którą warto obejrzeć.

Debata podzielona zostanie na trzy części. Każda z nich będzie trwającą 45 minut dyskusją na konkretny temat:

1.„Odpowiedzialność za słowo"

Prof. Andrzej Markowski, dr Katarzyna Kasia i Kuba Strzyczkowski porozmawiają o tym, czym jest dzisiaj odpowiedzialność za słowo: na czym ona polega i czy chodzi tylko o rzetelność wypowiedzi? W jakim stopniu odpowiedzialność za słowa wiąże się z odpowiedzialnością za czyny, które mogą one spowodować? Te niełatwe kwestie będą roztrząsać wspólnie językoznawca, filozofka oraz dziennikarz.

2.„Porozumienie między pokoleniami"

Jak rozmawiać, żeby się dogadać? W jaki sposób język sprzyja międzypokoleniowemu porozumieniu? Jakie są bariery językowe, które je utrudniają? Na te pytania odpowiedzi spróbują znaleźć prof. Jerzy Bralczyk, dr Antonina Doroszewska oraz red. Bartłomiej Chaciński.

3. „Koronawirus w języku"

W trzeciej części o tym, jak pandemia wpłynęła na polszczyznę, rozmawiać będą prof. Marek Łaziński, prof. Michał Rusinek i prof. Dorota Piontek. Przyjrzą się temu, w jaki sposób doświadczenia pandemii, strachu czy samotności odzwierciedlają się w najnowszym słownictwie. Zastanowią się również nad rolą języka w pandemii i nad tym, czy wzbogacił się on w ciągu ostatnich miesięcy, czy raczej zubożał.

Debatę on-line można zobaczyć na profilach społecznościowych Miasta Poznania https://www.facebook.com/events/176869280567544, oraz na kanale Youtube Miasta Poznań https://www.youtube.com/poznan.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Poznań oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN