IMG-20250416-WA0034.jpg Wczoraj, 16 kwietnia 2025r., w naszej szkole odbył się Dzień Mądrości Społecznej – wyjątkowe wydarzenie, które łączyło edukację z refleksją, rozmowę z uważnym słuchaniem, a wiedzę z osobistym doświadczeniem. Wobec problemów, które niesie współczesne, przebodźcowane życie jesteśmy równi. Dlatego - razem - uczniowie i nauczyciele - mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach i wykładach skoncentrowanych na zdrowiu psychicznym, uzależnieniach oraz kształtowaniu świadomego uczestnictwa w swoim życiu. Przestrzeń do rozmowy i refleksji Uczniowie klas 7, 8 oraz klas pierwszych liceum rozpoczęli dzień od pracy z terapeutką uzależnień panią Magdaleną Müller-Ksycką. Podczas spotkania poznali podstawowe mechanizmy uzależnień oraz czynniki, które mogą prowadzić do ryzykownych zachowań. Równolegle klasy drugie liceum wzięły udział w zajęciach z terapeutką Anetą Łowińską, która stworzyła bezpieczną przestrzeń do rozmów o emocjach, presji, jakiej często doświadcza młodzież, oraz o uzależnieniach – nie tylko od substancji psychoaktywnych, ale również od niezdrowych nawyków i zachowań. Spotkanie było okazją do głębszego zrozumienia własnych mechanizmów i potrzeb.

20250416_135231.jpg Biologia uzależnień – nauka, która tłumaczy Kolejnym punktem programu były wykłady Wiktorii Michalak oraz Agnieszki Banaszak - nauczycielek biologii - które w przystępny i angażujący sposób opowiedziały nam o biologicznych mechanizmach uzależnień. Dowiedzieliśmy się, jak działają substancje psychoaktywne, jakie zmiany zachodzą w mózgu i dlaczego tak trudno jest przerwać cykl uzależnienia. Dopamina” i cyfrowa rzeczywistość Po części wykładowej uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panie: pedagog Paulę Pogasz i psycholog Agatę Grabską. Obejrzeli film dokumentalny „Dopamina”, zrealizowany dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, który stał się punktem wyjścia do dyskusji o wpływie nowych technologii na nasze życie. Młodzież analizowała przyczyny nadmiernego korzystania z telefonu i mediów cyfrowych oraz wspólnie zastanawiała się nad zdrowszymi alternatywami. Efektem pracy były autorskie plakaty, które podsumowywały najważniejsze wnioski i informacje.

IMG-20250417-WA0003.jpg Poruszająca historia i wspólne przeżycie Uczniowie klas trzecich liceum realizowali swój program w nieco innej formule. Po wykładzie pani profesor Agnieszki Banaszak, dotyczącym mechanizmów uzależnień, uczestniczyli w warsztatach z psychoterapeutą uzależnienien - Maciejem Zwanzigiem. Ważnym elementem ich dnia był seans filmu „Mój piękny syn” (2018, reż. Felix Van Groeningen), głęboko poruszającej historii o uzależnieniu, relacjach rodzinnych i sile nadziei. Po filmie odbyło się wspólne spotkanie podsumowujące, podczas którego młodzież mogła podzielić się swoimi emocjami i przemyśleniami. Pan Maciej zadbał o to, by młodzi uczestnicy mogli bezpiecznie przejść przez ten emocjonalny proces. Mądrość, która zostaje Mądrym trzeba być zawsze - mamy tego świadomość. Autorefleksja wymaga jednak inspiracji. Dzień Mądrości Społecznej był nie tylko kolejnym dniem w szkolnym kalendarzu – był ważną lekcją empatii, odwagi i otwartości na drugiego człowieka. Zajęcia, które odbyły się w różnych grupach, pozwoliły i uczniom, i nauczycielom lepiej zrozumieć siebie, zbudować większą świadomość na temat uzależnień i odnaleźć język do mówienia o trudnych emocjach. Wierzymy, że refleksje, które zrodziły się w tym dniu, zostaną z nami na długo – jako wsparcie w codziennych wyborach i budowaniu dojrzałych, zdrowych relacji z samym sobą i otoczeniem. Jeden dzień to dopiero początek …

IMG-20250416-WA0030.jpg

Specjaliści, których gościliśmy: Maciej Zwanzig - certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, pedagog, germanista, Terapeuta Motywujący Polskiego Instytutu Dialogu Motywującego. Maciej Zwanzig pracuje jako psychoterapeuta w Centrum Zdrowia Psychicznego HCP na Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu oraz jako terapeuta uzależnień w Poradni Leczenia Uzależnień TERMEDICA w Poznaniu i w Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w Wągrowcu. Magdalena Müller - Ksycka - pedagog, certyfikowany specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień, trener programu wczesnej interwencji wobec młodych osób używających narkotyków FRED GOES NET. Ukończyła Kurs Podstawowy oraz Zaawansowany Terapii Systemowej w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu. Szczególnie bliskie jej jest podejście systemowe i rozumienie problemu uzależnienia jako objawu funkcjonowania całego systemu rodzinnego. Pracuje w Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień Monar w Poznaniu z nastolatkami, rodzicami oraz całymi rodzinami. Prowadzi grupy psychoterapeutyczne, terapie indywidualne oraz realizuje profilaktykę w szkołach. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Chętnie uczestniczy w szkoleniach, kursach i konferencjach, podczas których nieustannie rozwija swoje kwalifikacje.

IMG-20250416-WA0025.jpg Aneta Łowińska - psycholog, psychoonkolog oraz psychoterapeuta systemowy. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz członkiem nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej w Poznaniu. Stale podnosi swoje kwalifikacje i poszerza kompetencje poprzez uczestnictwo w licznych kursach, szkoleniach i konferencjach naukowych, a bieżącą pracę poddaje systematycznej superwizji. W ramach udzielanej pomocy psychologicznej wspiera dzieci i młodzież w prawidłowym rozwoju komunikacji, procesów poznawczych i emocji, a także dąży do wzmocnienia poczucia własnej wartości, zrozumienia otaczającego świata oraz nabycia umiejętności budowania i utrzymywania relacji z innymi ludźmi. Pomaga też w rozwiązaniu trudności, z którymi boryka się młodzież w okresie dojrzewania. Wsparciem otacza również dorosłych, zmagających się z problemem odnalezienia siebie w obliczu codziennych wyzwań – osobistych, zawodowych czy rodzinnych.