Mili Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele
Chcemy zachęcić do wakacji z ciekawą książką. Czytajcie dla rozrywki, pasji, poznania świata i wyobraźni. Polecamy listę najciekawszych, naszym zdaniem, nowości.
Poleca Beata Gromadzka:
Dla lubiących powieści obyczajowe:
Mariana Leky „Sen o okapi” tłum. Agnieszka Walczy, Wydawnictwo Otwarte
Kiedy Selmie, bohaterce powieści Mariany Leki, śni się okapi, wiadomo, że ktoś w wiosce umrze w ciągu doby. Wbrew pozorom nie jest to jednak kolejna książka o nadprzyrodzonych zjawiskach, tylko czuła, wzruszająca i zabawna opowieść o minionym dzieciństwie, miłości i stracie.
Dla tych, których interesuje problematyka gender i queer:
Bernardine Evaristo „Dziewczyna, kobieta, inna” tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Poznańskie
Tę arcyciekawą historię napisała niezwykła kobieta, córka Angielki i Nigeryjczyka, profesorka uniwersytecka, pisarka. Narratorkami są kobiety, czarnoskóre Brytyjki, które snują barwne, momentami zabawne, momentami tragiczne opowieści o swoim losie. Historie splatają się ze sobą, tworząc barwny wielogłos.
Dla tych, którzy lubią baśnie i wiktoriańskie powieści:
Diane Seterrfield „Była sobie rzeka” tłum. Izabela Matuszewska Wydawnictwo Albatros
Ta rzeka to Tamiza, z której w pewien zimowy wieczór wyłowiono zwłoki dziewczynki, nie do końca martwej, jak się później okazało. Skąd się wzięła w nurcie rzeki, kim jest? Tą zagadką żyją mieszkańcy Radcot i okolic oraz … czytelnik. Rozwiązanie zaskakuje wszystkich. Jest to też historia lokalnej społeczności, w której snucie opowieści odrywa wielka rolę.
Poleca: Anna Białobrzeska
Dla tych, którzy lubią składanie literackich puzzli
Ignacy Karpowicz, “Cicho, cichutko”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021
Mroczna zbrodnia sprzed lat inspirowana “sprawą połaniecką” staje się punktem wyjścia dla skomplikowanych losów Michała i jego ciotki Anny. Tę rodzinną historię próbuje zrekonstruować przyjaciel Misia, tajemniczy Pisarczyk, składając ją ze wspomnień, rozmów, domysłów, fałszywych tropów. Przed czytelnikiem niełatwe zadanie podjęcia próby złożenia nieposkładanego w spójną całość.
Dla tych, którzy lubią podróże literackie
Mariusz Szczygieł, Osobisty przewodnik po Pradze, Fundacja Reportażu Dowody Na Istnienie
Znakomity znawca Pragi, czechofil, reportażysta, prowadzi po miejscach wyjątkowych, wybranych subiektywnie ze smakiem, uważnością i poczuciem humoru. Jeśli wybierasz się do Pragi - książka obowiązkowa.
Dla tych co lubią futurystyczne i niejednoznaczne historie
Kazuo Ishiguro, Klara i słońce, Wydawnictwo Albatros
Klara jest jest grzeczna i chce być wybrana. To jej pragnienie i modli się o jego spełnienie do Słońca. Klara jest androidem i nie, że świat ludzi nie jest jednoznaczny. Co stanie się, gdy zostanie wybrana przez Josie?
Poleca: Wioletta Michałek
Dla tych, których interesuje historia Śląska, PRL-u i mroczne zagadki
Anna Dziewit-Meller, “Od jednego Lucypera”, Wydawnictwo Literackie
Historia kilku pokoleń śląskich kobiet, opowiedziana odważnie i empatycznie. Ożywa w niej śląski język, tajemnice PRL-u i wiara w moc ludzkiej bliskości. Marijka - postawna dzioucha, pracownica zakładów chemicznych w Chorzowie - i Kasia - wyobcowana i nadwrażliwa emigrantka, żyjąca w Holandii. Łączy je pewna fotografia, skrywana przez lata…
Dla lubiących eco-fiction, którym przyszłość Ziemi leży na sercu
Richard Powers, “Listowieść”, Wydawnictwo W.A.B. Laureat nagrody Pulitzera z 2019 roku
Utwór rozpoczyna się od historii kilkorga ludzi i ich rodzin, dla których drzewa - jodły, klony, kasztanowce - stały się w pewnym momencie bardzo ważne. Tytuły kolejnych rozdziałów - “Korzenie”, “Pień”, “Korona” - wskazują na to, że o losie człowieka można opowiadać jak o losie drzewa. Czytelnika nachodzi refleksja: Czy zdążymy jeszcze zmienić ten świat, aby każda żywa istota miała w nim godne siebie miejsce?
Poleca: Jolanta Kusiak-Kościelska
Dla lubiących inne światy
Patrick Ness, Na ostrzu noża oraz Pytanie i odpowiedź. Tłum. Anna Hałas, Zysk i Ska. Poznań 2021
Bestsellerowa opowieść o świecie bez kobiet, tajemniczym Szumie, który bywa przekleństwem, a przede wszystkim o dojrzewaniu, dorastaniu, odpowiedzialności, miłości i przyjaźni w porażająco obcym świecie. W 2021 roku na ekrany kin wejdzie film nakręcony na podstawie książki Nessa, w rolach głównych zobaczymy Daisy Ridley i Toma Hollanda.
Dla tych, którym nie wystarczają proste historie
Jennifer Donnelly, Przyrodnia siostra. Tłum. Marta Faber. Zysk i Ska, Poznań 2020
Czy naprawdę siostry Kopciuszka były takie złe, jak pamiętamy? Jak to jest być przyrodnią siostrą? Dlaczego znane historie czytane na nowo bywają tak ciekawe? Napisana porywającym językiem powieść, która sprawi, że na wszystko będziecie chcieli spojrzeć z innej perspektywy.
Dla szukających uniwersalnych prawd
Roma Ligocka, Siła rzeczy. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021.
Czy pamiętasz rok swojego urodzenia? Banalne pytanie, każdy pamięta. Tylko że Roma Ligocka z roku 1938, czyli roku swego urodzenia, tworzy punkt wyjścia swojej pasjonującej opowieści. Ze swoją babką, Anna Abrahamerową, zabiera nas do świata mieszczańskich krakowskich Żydów, podróżujemy z nimi na Lazurowe Wybrzeże, by w końcu w pandemicznym roku 2020 odnaleźć w Nicei i babcię, i wnuczkę. Powieść o pamiętaniu i o przemijaniu.
Poleca: Paulina Koschany
Dla tych, którym leży na sercu dobro naszej planety
Stanisław Łubieński „Książka o śmieciach”
Stanisław Łubieński – niczym detektyw – podąża tropem śmieci, szukając odpowiedzi na nurtujące nas pytania o przyszłość naszej planety. „Książka o śmieciach” nie pozostawia czytelnika obojętnym na wszystko, co ląduje w niebieskich, żółtych i zielonych kontenerach. Co więcej, skłania do refleksji nie tylko nad tym, co tam ląduje, ale przede wszystkim – ile TEGO tam jest! Dla młodszych i starszych czytelników.
Dla tych, którzy nieustannie poszukują prawdziwej przyjaźni
Nora Raleigh Baskin „Ruby po drugiej stronie”
Jakże często próbom nawiązania bliskiej relacji z drugim człowiekiem towarzyszy lęk przed koniecznością pokazania prawdy o sobie. „Ruby po drugiej stronie” to niezwykła historia o nieustannej tęsknocie za przyjaźnią, za bliskością. Dla najmłodszych czytelników „Ekosu” – polecamy uczennicom i uczniom z klas 7-8.
Dla tych, których refleksyjna natura nie opuszcza nawet w wakacyjne dni
Angelika Kuźniak „Soroczka”
„Soroczka” to tylko pozornie historia o odchodzeniu; to przede wszystkim historia o uważnym przyglądaniu się każdemu etapowi życia, także temu ostatniemu. Reportaż o ludziach, którzy trwają w ciągłym trybie „standby” – w gotowości na to, co nieuniknione. Na śmierć. Bez łez, żalu i rozpaczy. W zgodzie ze sobą i z niezwykłą pogodą ducha patrzą na koniec swojej drogi, dbając o to, by tę ostatnią podróż odbyć wedle swoich reguł. Dla starszych czytelników.