W dniach 23 - 27 września maturzyści odwiedzili Sztokholm i jego okolice. Poniżej krótka relacja z ich pobytu.
Galeria

Piątek 23 września - SZTOKHOLM HISTORYCZNIE I NOBLOWSKO
Gamla Stan, Stare Miasto, jest jednym z największych i najlepiej zachowanych średniowiecznych centrów miast w Europie. To tutaj w 1252 roku powstał Sztokholm.

original.jpg

W Gamla Stan znajduje się kilka pięknych kościołów i muzeów, w tym narodowa szwedzka katedra sztokholmska i Muzeum Nagrody Nobla.

8.jpg

Największą z atrakcji dzielnicy jest Pałac Królewski. W niedzielę odbywa się uroczysta parada żołnierzy i zmiany warty.

54.jpg

Sobota 24 września - UPPSALA, miasto studenckie z historyczną powagą
Uppsala to dawna stolica Szwecji, położona w południowo - wschodniej części kraju nieopodal Sztokholmu. Jest siedzibą znanego w całej Europie uniwersytetu, i miastem rodzinnym Ingmara Bergmana (cenionego reżysera), oraz uppsalskiego geniusza Karola Linneusza (sławnego biologa).

30.jpg

Domkyrkan to gotycka katedra największa w całej Skandynawii. W jej krypcie znajdują się relikwie Eryka IX Świętego - króla i patrona Szwecji, spoczywają tu też ciała innych władców np. Gustawa I Wazy.

43.jpg

Niedziela 25 września - Paradox Muzeum i historia Szwecji

46.jpg

W Sztokholmie na Östermalm znajduje się jedno z najciekawszych sztokholmskich muzeów. Jest to Muzeum Historyczne w którym zebrano zbiory z zakresu archeologii oraz historii kultury i sztuki.
Stockholms tunnelbana jest nazywana najdłuższą galerią sztuki na świecie. Większość stacji została udekorowana w najróżniejszy sposób.

56.jpg

Poniedziałek 26 września - Vasa Muzeum i Archipelag Sztokholmski
W Muzeum mieści się XVII-wieczny okręt „Vasa”, którego budowę rozpoczął król Gustaw II Adolf i który to statek zatonął kilometr od brzegu krótko po wypłynięciu w swój pierwszy rejs.

IMG_2506.JPG

Archipelag Sztokholmski jest drugim co do wielkości archipelagiem w Skandynawii. Ukształtowany przez lądolód, z wieloma skalistymi wysepkami i półwyspami.

64.jpg

Pałac Drottningholm, pałac w stylu renesansowym zbudowany w XVI wieku, otoczony barokowym ogrodem. W pałacu w lewym skrzydle mieszka szwedzka rodzina królewska.

70.jpg

Punkt widowkowy Monteliusvägen to ścieżka spacerowa o długości pół kilometra, z widokiem rozciągającym się na jezioro Mälaren, sztokholmski ratusz i Riddarholmen.

73.jpg

Wtorek 27 września - Djurgarden i sztuka nowoczesna
Moder Museum Sztokholm czyli państwowa galeria sztuki. Posiada znaczącą kolekcję dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej, zarówno szwedzkiej, jak i międzynarodowej powstałych od roku 1900 do dziś

78.jpg