We wtorek klasa IB obserwowała pierwszą rozprawę rozpoczynającą proces karny przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Prokurator oskarżył dwóch mężczyzn o uprowadzenie i pomocnictwo w zabójstwie młodego poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary.

Dramatyczne wydarzenia miały miejsce 26 lat temu! Sprawa ma charakter poszlakowy – do dzisiaj nie odnaleziono ciała dziennikarza. Rozprawa odbyła się w największej sali Sądu w obecności kilkunastu dziennikarzy wielu stacji telewizyjnych, radiowych i prasowych. Znaczna część sali przeznaczona dla publiczności była wypełniona prawie w całości. Wysłuchaliśmy wypowiedzi oskarżonych, prokuratora, oskarżonych i brata zamordowanego. Skład sędziowski liczył 2 sędziów i 4 ławników.

Przewodniczyła składowi sędzia Katarzyna Obst, która po rozprawie znalazła dla nas czas i cierpliwie odpowiadała na zadawane przez uczniów pytania. Biorąc pod uwagę zagrożenie karą dożywotniego więzienia dla oskarżonych trudno się dziwić jak wiele emocji wywołała ta sprawa. Z całą pewnością będziemy śledzić dalsze losy postępowania sądowego. Pani Sędzi serdecznie dziękujemy za pomoc w zrozumieniu obserwowanych wydarzeń.

Kilka zdjęć