nobel2009.jfif


25 listopada późnym popołudniem 58 uczniów realizujący chemię oraz biologię w zakresie zaawansowanym wzięło udział w wirtualnym wykładzie pani profesor Ady Yonath. Wykład ten był częścią Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory w ramach Gdynia E(x)plory Week – święto nauki i innowacji!
Spotkanie zatytułowano „Next Generations Antibiotics”, czyli jak poznanie struktury rybosomów przyczyniło się do wyprodukowania antybiotyków nowej generacji, które są biodegradowalne i tym samym bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.
Pani profesor Ada Yonath swoją naukową karierę poświęciła badaniom nad strukturą i funkcją rybosomów, i za osiągnięcia w tym zakresie otrzymała Nagrodę Nobla z dziedziny chemii w 2009 r. Rybosomy odpowiadają w komórce za prowadzenie syntezy wszystkich cząsteczek białka, które są podstawą życia każdego organizmu, od bakterii do człowieka. Trudności badawcze wiązały się z wyhodowaniem odpowiedniej jakości kryształów rybosomów oraz tym, że podczas badania rentgenograficznego kryształy te łatwo się rozkładają. Zespół naukowców pod kierunkiem pani profesor te trudności wyeliminował.
Pani profesor Ada Yonath jest nieprzeciętnym naukowcem z wielką charyzmą i pasją. Bardzo ujęło nas podejście pani profesor do nauki – uczymy się, rozwijamy swoje kompetencje, prowadzimy badania po to, aby zrozumieć otaczający nas świat i ta chęć jest motorem naszych działań.