nobel plakat mały2.jpg

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny 2021 zostanie ogłoszona w poniedziałek, we wtorek poznamy laureata nagrody z fizyki, w środę – z chemii, a w czwartek w dziedzinie literatury. W piątek tradycyjnie Norweski Komitet Noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
Nazwisko laureata nagrody ekonomicznej – jedynej, jakiej fundator nie wymienił w testamencie - Centralny Bank Szwecji im. Alfreda Nobla ogłosi w poniedziałek, 12 października.
W tym roku dołączamy do projektu przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski, który w ramach „Tygodnia Noblowskiego” przygotuje dla naszych uczniów materiały edukacyjne dotyczące tegorocznych laureatów.
Wszystkie ogłoszenia będą transmitowane na żywo na oficjalnych kanałach cyfrowych Nagrody Nobla, a szczegółowy materiał na temat nagród zostanie opublikowany na stronie.

nobel fizjologia i medycyna 21.jpg

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2021 otrzymali - David Julius i Ardem Patapoutian za „odkrycia receptorów reagujących na zmiany temperatury i receptorów dotyku”.
Ogłoszenie wyników

nobel fizyka 21.jpg

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki 2021 otrzymali Syukuro Manabe z Princeton University, USA, Klausowi Hasselmannowi, Max Planck Institute for Meteorology, Hamburg, Niemcy oraz Giorgio Parisi, Sapienza University of Rome, Włochy „za przełom wkład w nasze rozumienie złożonych systemów fizycznych”.
Ogłoszenie wyników

nobel chemia 21.jpg

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii 2021 otrzymali Benjamin List i David MacMillan Princeton University, USA za rozwój nowego rodzaju katalizy - tak zwanej asymetrycznej katalizy organicznej.
Ogłoszenie wyników

nobel literatura.jpg

Abdulrazak Gurnah z Tanzanii został laureatem Nagrody Nobla z dziedziny literatury za, jak argumentuje Komitet Noblowski, "bezkompromisowe i współczujące zgłębianie wpływu kolonializmu na los uchodźców, związany z przepaścią pomiędzy kulturami i kontynentami". Tegoroczny noblista, Abdulrazak Gurnah, urodził się w 1948 r. na Zanzibarze. Do Wielkiej Brytanii przybył jako student w 1968. Musiał wyjechać ze swojego kraju uciekając przed rewolucją, która wymierzona była w Tanzańczyków o arabskich korzeniach. Do dziś uczy literatury postkolonialnej na University of Kent.