Noble 2022.jpg

W tym roku dołączamy do projektu przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski, który w ramach „Tygodnia Noblowskiego” przygotuje dla naszych uczniów materiały edukacyjne dotyczące tegorocznych laureatów.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny 2022 została ogłoszona w poniedziałek 3 października. Komitet Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie o godzinie 11:30 ogłosił, że tegorocznym zwycięzcą jest Svante Pääbo, badacz genomów wymarłych krewnych człowieka.

Noble 2022 medycyna.jpg

We wtorek poznamy laureata nagrody z fizyki, w środę – z chemii, a w czwartek w dziedzinie literatury. W piątek tradycyjnie Norweski Komitet Noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
Nazwisko laureata nagrody ekonomicznej – jedynej, jakiej fundator nie wymienił w testamencie - Centralny Bank Szwecji im. Alfreda Nobla ogłosi w poniedziałek, 10 października.
Wszystkie ogłoszenia będą transmitowane na żywo na oficjalnych kanałach cyfrowych Nagrody Nobla, a szczegółowy materiał na temat nagród zostanie opublikowany na stronie.
Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki została przyznana Alainaowi Aspectowi, Johnowi F. Clauserowi i Antonowi Zeilingerowi„za eksperymenty ze splątanymi fotonami naruszające nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową”.
Ogłoszenie wyników

nobel fizyka 22.jpg

Od lewej: Alain Aspect, John Caluser i Anton Zeilinger

Alain Aspect, John Clauser i Anton Zeilinger przeprowadzili przełomowe eksperymenty z wykorzystaniem splątanych stanów kwantowych, w których dwie cząstki zachowują się jak pojedyncza jednostka, nawet gdy są rozdzielone. Ich wyniki utorowały drogę dla nowej technologii opartej na informacjach kwantowych.
Niewypowiedziane efekty mechaniki kwantowej zaczynają znajdować zastosowanie. Obecnie istnieje duża dziedzina badań obejmująca komputery kwantowe, sieci kwantowe i bezpieczną szyfrowaną komunikację kwantową.
Troje uczonych: Carolyn R. Bertozzi ze Stanford University (USA), Morten Meldal z Uniwersytetu w Kopenhadze (Dania), Karl Barry Sharpless ze Scripps Research Institute w La Jolla (USA) otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Nobel przypadł im w udziale za opracowanie przełomowych, genialnych reakcji chemicznych.

Nobel 22 chemia.jpg

„Barry Sharpless i Morten Meldal położyli podwaliny pod funkcjonalną formę chemii – chemię kliknięć – w której molekularne bloki budulcowe łączą się ze sobą szybko i wydajnie. Carolyn Bertozzi przeniosła chemię kliknięć w nowy wymiar i zaczęła wykorzystywać ją w żywych organizmach” – czytamy w werdykcie komitetu.
Ogłoszenie werdyktu

Annie Ernaux laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - przekazała Akademia Szwedzka. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że nagrodę przyznano za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć".

Nobel Literatura 22.jpg

Annie Ernaux, prozaiczka, feministka, jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich. Wychowała się w robotniczej dzielnicy normandzkiego miasteczka Yvetot, co znacząco wpłynęło na jej twórczość. Absolwentka wydziału literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen oraz w Bordeaux. Przez całe dorosłe życie po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka francuskiego. Uczyła w gimnazjach i liceach, a potem w Narodowym Centrum Nauczania na Odległość

Pokojowy nobel 22.jpg

Pokojowa Nagroda Nobla została w tym roku podzielona między białoruskiego dysydenta Alesia Bialackiego, rosyjską organizację praw człowieka Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.