20200924_101817 (1).jpg


Dnia 24.09 uczniowie poziomów zaawansowanych z biologii klas I i II uczestniczyli w wykładzie organizowanym w ramach VIII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, która w tym roku koncentruje się wokół hasła: "Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty!" Kampania prowadzona jest przez Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi (EHNS - European Head and Neck Society), któremu przewodniczy Pan prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński. To doniosłe wydarzenie jest odpowiedzią na stale rosnący odsetek zachorowań na ten typ nowotworów w Polsce. Podczas kampanii zaplanowano liczne konferencje prasowe, debaty z decydentami mającymi wpływ na organizację systemu zdrowia na terenie województwa wielkopolskiego oraz bezpłatne badania profilaktyczne wykonywane w Poznaniu oraz wielu szpitalach całego kraju.

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat nowotworów głowy i szyi poprzez edukację, zwracanie uwagi na wczesne objawy choroby oraz ułatwienie dostępu do multidyscyplinarnego leczenia i opieki nad pacjentem po zakończonym leczeniu onkologicznym.

ds.jpg

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali 45 minutowego wykładu zorganizowanego w formie on-line, podczas którego poznali różnorodność zarówno umiejscowienia jak i typów nowotworów głowy i szyi, przyczynę szybkiego rozprzestrzeniana się zmian oraz szerokie spektrum metod leczenia. Szczególnie interesującym ale również niepokojącym okazał się fakt, iż na przestrzeni kilkunastu lat znacznie zmienił się profil pacjenta u którego stwierdza się tego typu nowotwory. Nie jest to już wyłącznie nadużywający alkoholu i nikotyny człowiek w podeszłym wieku lat ale coraz częściej ludzie 30, 40-letni prowadzący świadomy i higieniczny tryb życia. Prowadzący wykład - Pani dr. Lucyna Weselik oraz Pan dr Piotr Machalski przedstawili również doniosłe osiągnięcia Wielkopolskiego Centrum Onkologii w zakresie chirurgii robotowej, która umożliwia precyzyjne usunięcie zmiany nowotworowej w sposób znacznie mniej inwazyjny aniżeli w tradycyjnej sztuce chirurgicznej. Ostatnie minuty spotkania zakładały interakcję wykładowcy i słuchaczy podczas której uczniowie zadawali rzeczowe i trafne pytania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli uczestniczyć w tym cyklicznym wydarzeniu a tymczasem świadomi roli etiologii nowotworów głowy i szyi a szczególnie roli profilaktyki będziemy szerzyć tą ważną wiedzę w swoim najbliższym otoczeniu.

Agnieszka Banaszak - opiekun

20200924_103736.jpg