konkurs chopinowski.jpg


XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski ruszył pełną parą 3 października br. Przesłuchania poprzedził Koncert Inauguracyjny, w którym wzięło udział aż 5 laureatów poprzednich konkursów i, o dziwo, poza jednym bisem, nie zabrzmiał w ogóle Chopin!
Melomani musieli czekać na tę edycję Konkursu rok dłużej, ponieważ plany organizatorom, ale również wykonawcom, pokrzyżowała pandemia. Bilety wyprzedały się w roku 2019 zaledwie w 3 godziny!
W Konkursie, poprzedzonym eliminacjami (zagrało w nich 151 osób!), bierze udział ostatecznie 87 pianistów z całego świata, z czego ponad połowa to Azjaci (46)! Do Konkursu zakwalifikowało się też 16 Polaków, którym gorąco kibicujemy, 6 Włochów, 5 Rosjan oraz po 1 przedstawicielu innych nacji. Co ciekawe, aż 18 osób zdecydowało się wziąć udział w konkursowych zmaganiach po raz drugi!
Czekają nas, a właściwie wykonawców, 4 wyczerpujące, trudne etapy, a do Finału wejdzie tylko 10 szczęśliwców. Laureaci Konkursu Chopinowskiego, który jest jednym z najbardziej prestiżowych na świecie, oraz jedynym monograficznym, poświęconym tylko jednemu kompozytorowi, mają otwartą drogę na estrady świata.
To prawdziwe święto polskiej pianistyki (polskiej, bo chopinowskiej) można śledzić dzięki streamingowi w internecie, na oficjalnej stronie, w aplikacji ChopinCompetition oraz na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (NIFC), a także w drugim programie Polskiego Radia i na TVP Kultura.