Z zażenowaniem i irytacją przychodzi mi zawiadomić Państwa o zmianie daty zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej i trzecich Gimnazjum. W sierpniu bardzo nam zależało na odbyciu uroczystości rozdania świadectw dla tych klas właśnie 19 czerwca. Wtedy jednak urzędujący minister publicznie ostrzegł, że nie będzie nam wolno rozdać zaświadczeń OKE z wynikami egzaminacyjnymi. W związku z tym dostosowaliśmy się do rządowych decyzji i stosownie zaplanowaliśmy rok szkolny - potrzebne prace klasowe, poprawy i radę klasyfikacyjną.
Wystarczył jeden tweet Premiera w okresie przedwyborczym z zapowiedzią zmiany prawa, a w konsekwencji opinia publiczna dowiedziała się, na miesiąc przed zakończeniem roku szkolnego, o zmianie terminu rozdania świadectw. To prawo ciągle nie jest zmienione i gdyby uznać, że jest ważną przesłanką dla podejmowania decyzji związanych z życiem szkół powinniśmy czekać na ogłoszenie stosownego rozporządzenia. Z drugiej strony dalsza zwłoka powoduje narastający bałagan organizacyjny szczególnie w domach naszych uczniów.
Przecinając dyskusje i wątpliwości podejmuję decyzję o zakończeniu roku szkolnego dla uczniów klas ósmych SP i trzecich Gimnazjum w środę 19 czerwca o godz. 12.00.
Witold Gromadzki
Dyrektor Szkół Fundacji EKOS